Słownik pojęć
Poniżej znajdziecie Państwo słownik pojęć, które często pojawiają się przy tematyce odszkodowań. Zapraszamy do zapoznania się z poniższymi terminami, a w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz kontaktowy.
A
Assistance
Assistance to dobrowolne ubezpieczenie, które ma na celu zapewnić ubezpieczonemu pomoc w zakresie technicznym, medycznym, informacyjnym i prawnym w sytuacji awaryjnej. Dotyczy najczęściej takich dziedzin życia, jak podróże, zdrowie i transport samochodowy. Ubezpieczenie Assistance zapewnia kierującemu i pasażerom ubezpieczonego pojazdu pomoc w trudnych i niestandardowych sytuacjach na drodze takich jak: wypadek, awaria, kradzież pojazdu. Również gdy dojdzie do tzw. innych zdarzeń, w wyniku których nie można skorzystać z ubezpieczonego pojazdu, np. zatrzaśnięcie wewnątrz samochodu klucza lub innego urządzenia służącego do otwarcia tego pojazdu, rozładowanie akumulatora, użycie niewłaściwego paliwa lub jego braku, przepalenie żarówki, brak powietrza w oponie. W ramach ubezpieczenia organizowane i pokrywane są nie tylko koszty pomocy serwisowej m.in. holowania, ale także koszty awaryjnego zakwaterowania dla Ciebie i rodziny, czy pomocy medycznej i informacyjnej. Po wypadku, awarii, kradzieży klientom przysługuje również samochód zastępczy.
B
Błąd medyczny
Zgodnie z przyjętym poglądem, błąd w sztuce medycznej to nienależyte działanie lub zaniechanie personelu medycznego, np. lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki czy ratownika medycznego, którego wynikiem jest powstanie uszczerbku na zdrowiu, uszkodzenia ciała lub śmierć osoby poszkodowanej.
K
Kancelaria Odszkodowawcza
Firma działająca w imieniu poszkodowanych w różnego rodzaju wypadkach, rodzin osób zmarłych lub znajdujących się w stanie wegetatywnym w wyniku wypadku. Dochodzi roszczeń i uzyskuje odszkodowania, zadośćuczynienia i renty od podmiotów zobowiązanych do ich wypłaty. Działa także w przypadkach, kiedy ubezpieczyciel wypłaca zaniżone świadczenie lub bezpodstawnie odmówił przyznania odszkodowania.
Klauzula abuzywna
Postanowienie umowy między przedsiębiorcą a konsumentem, nieuzgodnione indywidualnie, kształtujące prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Nie dotyczy to postanowienia, określającego główne świadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostało sformułowane w sposób jednoznaczny (art. 3851 kodeksu cywilnego).
Konsument
Osoba fizyczna dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej, niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową (art. 221 kodeksu cywilnego).
Koszt opieki
Świadczenie wypłacane w przypadku, gdy charakter doznanych przez poszkodowanego urazów wskazuje na konieczność korzystania z pomocy innych osób, np. przy wykonywaniu codziennych czynności, robieniu zakupów, sprzątaniu mieszkania. Ich wysokość zależy od wymiaru godzinowego, jaki składa się na zakres niezbędnej pomocy.
Kwota bezsporna
Część odszkodowania, którą ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić w ciągu 30 dni od daty otrzymania zawiadomienia o zdarzeniu, jeśli w tym terminie nie jest możliwe wyjaśnienie wszystkich okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania.
O
Odszkodowanie
Jedno ze świadczeń, o które może ubiegać się osoba, która doznała szkody. Jego celem jest naprawienie uszczerbku majątkowego. Podstawą wypłaty odszkodowania jest odpowiedzialność odszkodowawcza osoby, która wyrządziła szkodę. Jeśli sprawca spowodował szkodę umyślnie lub nieumyślnie, między szkodą a zdarzeniem, które ją spowodowało, istnieje związek przyczynowo-skutkowy, a przepisy prawa nakazują mu ją naprawić, powstaje po jego stronie obowiązek zrekompensowania uszczerbku, który poniósł poszkodowany.
P
Pełnomocnik
Profesjonalista reprezentujący poszkodowanego zarówno w postępowaniu likwidacyjnym, jak i przed sądem. Podejmuje działania zmierzające do uzyskania na rzecz poszkodowanego należnego świadczenia, kompletuje niezbędną dokumentację, a także prowadzi negocjacje z ubezpieczycielem.
Polisa
Dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia. Zawiera podstawowe dane dotyczące przedmiotu ubezpieczenia oraz ubezpieczającego.
Polisolokata
Umowa ubezpieczenia na życie i dożycie powiązana z funduszem kapitałowym. Innymi słowy, to forma ubezpieczenia na życie połączona z lokatą oszczędnościową. Większość środków przekazanych do polisolokaty inwestowana jest w różne instrumenty rynku finansowego. Pozostała część stanowi z kolei zabezpieczenie na wypadek utraty życia lub zdrowia. Umowy zawierane są długoterminowo w formie indywidualnej lub grupowej.
Postępowanie likwidacyjne
Postępowanie prowadzone na drodze pozasądowej przez ubezpieczyciela. Rozpoczyna się od zawiadomienia o zdarzeniu ubezpieczeniowym. W czasie jego trwania zakład ubezpieczeń ma obowiązek ustalić zakres odpowiedzialności i rozmiar powstałej szkody.
Przedawnienie roszczeń
Instytucja prawa cywilnego, dająca podstawy do ograniczenia lub wyłączenia możliwości dochodzenia roszczeń po upływie określonego czasu.
Przyczynienie
Stopień pomniejszenia należnego odszkodowania o udział poszkodowanego w powstaniu szkody lub zwiększeniu jej rozmiarów. Wyraża się je zwykle w procentach. Im bardziej zachowanie poszkodowanego wpłynęło na doznaną szkodę, tym mniejsze świadczenie może zostać wypłacone.
R
Rażące niedbalstwo
Kiedy sprawca nie przewidywał możliwości wyrządzenia szkody, chociaż mógł i powinien był to przewidzieć.
Rekompensata
Oznacza naprawienie wyrządzonej szkody przez przywrócenie stanu poprzedniego lub wypłatę określonej kwoty pieniężnej. Z założenia rekompensata ma zastąpić doświadczoną przez poszkodowanego stratę, by skutek zdarzenia był odczuwany w jak najmniejszym stopniu.
Rozstrój zdrowia
Zaburzenia w funkcjonowaniu poszczególnych organów ciała mimo braku widocznego uszkodzenia. Najczęściej wywołuje skutki w sferze psychicznej, dlatego jego zdiagnozowanie może być utrudnione.
S
Suma gwarancyjna
Limit kwotowy, do którego ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność za szkody objęte ochroną ubezpieczeniową. Jest to maksymalna kwota odszkodowań, jaka może zostać wypłacona poszkodowanemu w ramach ubezpieczenia OC. Jest to określona w postaci kwoty górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela w ramach umowy ubezpieczenia OC.
Suma ubezpieczenia
Maksymalna kwota, która może być wypłacona jako odszkodowanie z konkretnego ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia wynika z umowy ubezpieczenia.
Szkoda
Jest to strata (ubytek w majątku), ale również utracone korzyści, czyli oczekiwane przychody. Szkoda może wystąpić zarówno na osobie, jak i w mieniu.
Szkoda osobowa
Strata, którą poszkodowany doznaje w sferze niemajątkowej lub majątkowej. Może nią być cierpienie fizyczne bądź psychiczne oraz taka strata majątkowa, która jest związana z obrażeniami ciała oraz rozstrojem zdrowia i ma wpływ na majątek poszkodowanego.
Szkoda rzeczowa
Inaczej nazywana szkodą w mieniu, powstaje wówczas gdy dochodzi do uszkodzenia, utraty lub zniszczenia posiadanych przez nas dóbr materialnych np. pojazdu.
T
Towarzystwo Ubezpieczeniowe
Przedsiębiorstwo prowadzące działalność gospodarczą na podstawie zezwolenia Ministra Finansów, w zakresie ubezpieczeń osobowych, majątkowych i reasekuracji, które zobowiązuje się do odpowiedniego świadczenia w razie wystąpienia skutków zdarzeń losowych przewidzianych w umowie.
U
Ubezpieczenie AC
Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne zabezpieczające pojazd oraz wyposażenie podstawowe i dodatkowe w razie: kradzieży, uszkodzenia przez osoby trzecie, wypadku lub kolizji, pożaru oraz działania zjawisk atmosferycznych. Zakres przedmiotów objętych ubezpieczeniem regulują Ogólne Warunki Ubezpieczenia zawierane z wybranym ubezpieczycielem. Często oferowane łącznie z OC oraz inny formami ubezpieczenia.
Ubezpieczenie NNW
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, dowolne ubezpieczenie osobowe obejmujące ochronę zdrowia lub życia człowieka od zdarzeń losowych. Nieszczęśliwy wypadek nie posiada definicji prawnej, najczęściej tłumaczony jest jako nagłe zdarzenie spowodowane przyczyną zewnętrzną, które doprowadziło ubezpieczonego do uszkodzenia ciała, pogorszenia stanu zdrowia lub śmierci. Ubezpieczenie NNW funkcjonuje w formie samodzielnej lub część pakietu ubezpieczeniowego.
Ubezpieczenie OC
Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, zwane również komunikacyjnym. Jest to rodzaj ubezpieczenia majątkowego, którego celem jest ochrona właścicieli pojazdów mechanicznych od odpowiedzialności za szkody wyrządzone w wyniku wypadku lub kolizji drogowej. OC gwarantuje wypłacalność ubezpieczonego i spłacenie wyrządzonych szkód osobom trzecim. Nie obejmuje ono szkód wyrządzonych samodzielnie we własnym pojeździe.
Uszczerbek na zdrowiu
Naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie jego czynności na stałe lub na określony czas.
W
Wina umyślna
Wina zamierzona, gdy to sprawca chce wyrządzić szkodę lub gdy ma świadomość możliwości jej wyrządzenia, a mimo to zachowuje się w sposób, który może do tego doprowadzić i godzi się z ewentualnymi tego skutkami.
Z
Zadośćuczynienie
Świadczenie pieniężne wypłacane za doznaną po wypadku krzywdę fizyczną lub psychiczną.
Zasada ryzyka
Oznacza, że właściciel pojazdu odpowiada za każdą szkodę, do której przyczynił się ruch auta, nawet jeśli nie było to zawinione zachowanie. Odpowiedzialność ta nie występuje, gdy zdarzenie jest wynikiem działania siły wyższej, gdy jest ono wyłącznie winą poszkodowanego lub innej osoby, za którą posiadacz auta nie odpowiada.
Zwrot kosztów
Osoba obowiązana do naprawienia szkody powinna zwrócić poszkodowanemu wszystkie, będące następstwem zdarzenia sprawczego, koszty poniesione w związku z uszkodzeniem ciała lub doznaniem rozstroju zdrowia, np. koszty zakupu leków niezbędnych w procesie powrotu do zdrowia lub dojazdów do placówek medycznych, w których odbywa się powypadkowe leczenie.