Ucierpiałeś w wyniku błędu medycznego?Należy Ci się odszkodowanie!
Błędy przydarzają się nawet najlepszym. Dotyczy to również lekarzy. Niestety w przypadku błędu medycznego, konsekwencje mogą być tragiczne. Każdy pacjent, który ucierpiał w wyniku błędu lekarza ma jednak prawo do odszkodowania.
Dochodzimy roszczeń z tytułu błędu medycznego
Na początek warto wyjaśnić czym tak właściwie jest błąd medyczny. Zgodnie z przyjętym poglądem, błąd w sztuce medycznej to nienależyte działanie lub zaniechanie personelu medycznego, np. lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki czy ratownika medycznego, którego wynikiem jest powstanie uszczerbku na zdrowiu, uszkodzenia ciała lub śmierć osoby poszkodowanej.
Dochodzenie roszczeń od podmiotu leczniczego może być bardzo trudne i skomplikowane. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy Kancelarii Odszkodowawczej, która kompleksowo poprowadzi proces odszkodowawczy, maksymalizując szanse na uzyskanie należnej rekompensaty za doznaną krzywdę.
Rodzaje błędów medycznych
Do uchybień w procesie leczenia może dojść na różnych jego etapach i w róznych sytuacjach, dlatego też istnieje podział błędów medycznych w oparciu o kryterium etapu postępowania leczniczego. W powszechnie przyjętej klasyfikacji możemy wyróżnić:
- błąd diagnostyczny: nieprawidłowe rozpoznanie choroby, błędna ocena stanu pacjenta, niezapoznanie się z dokumentacją medyczną, brak wywiadu medycznego lub niewłaściwa interpretacja badań,
- błąd terapeutyczny: zalecenie nieodpowiedniego leku, niewłaściwa dawka, uszkodzenie narządów podczas operacji, pozostawienie pacjenta bez opieki po operacji, przeprowadzenie zabiegu bez wskazań medycznych, brak skierowania do szpitala pomimo wskazań,
- błąd techniczny: pozostawienie przez lekarza w ciele pacjenta ciała obcego (np. złamanej igły, nożyczek), podanie pacjentowi podczas zabiegu krwi niezgodnej grupowo,
- błąd organizacyjny: brak dostępu do diagnostyki, odpowiedniego sprzętu w placówce, brak personelu medycznego, niedochowanie należytych procedur, niespełnienie wymagań sanitarnych oraz najczęściej spotykany - zakażenie wewnątrzszpitalne.
Jakie roszczenia przysługują z tytułu błędu medycznego?
Podstawę prawną roszczeń dochodzonych za błędy medyczne stanowią art. 444 oraz art. 445 Kodeksu Cywilnego. W przypadku powstania szkody w wyniku zdarzeń przewidzianych w kodeksie, osoby poszkodowane mogą domagać się:
- odszkodowania: za wszelkie straty finansowe poniesione w wyniku błędu medycznego, w tym zakup leków, rehabilitacja, zakup specjalistycznego sprzętu medycznego, a także utracony dochód.
- renty: dla poszkodowanego, który w wyniku błędu medycznego utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, zwiększyły się jego życiowe potrzeby (np. koszty stałe leczenia i rehabilitacji) lub zmniejszyły widoki powodzenia w przyszłości (np. utrata awansu zawodowego lub brak możliwości kontynuowania edukacji),
- zadośćuczynienia: za doznaną krzywdę w postaci bólu i cierpienia oraz całości negatywnych skutków w sferze fizycznej i psychicznej osoby poszkodowanej w wyniku błędu medycznego.
W przypadku błędu medycznego, którego skutkiem była śmierć pacjenta, roszczenia przysługują również członkom jego rodziny.
Art. 444.
§ 1.W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu.
§ 2.Jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty.
§ 3.Jeżeli w chwili wydania wyroku szkody nie da się dokładnie ustalić, poszkodowanemu może być przyznana renta tymczasowa.
Art. 445.
§ 1.W wypadkach przewidzianych w artykule poprzedzającym sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
§ 2.Przepis powyższy stosuje się również w wypadku pozbawienia wolności oraz w wypadku skłonienia za pomocą podstępu, gwałtu lub nadużycia stosunku zależności do poddania się czynowi nierządnemu.
§ 3.Roszczenie o zadośćuczynienie przechodzi na spadkobierców tylko wtedy, gdy zostało uznane na piśmie albo gdy powództwo zostało wytoczone za życia poszkodowanego.
Warunki ubiegania się o rekompensatę za błąd medyczny?
Podstawą ubiegania się o jakiekolwiek świadczenia odszkodowawcze za błąd medyczny jest konieczność wykazania, że faktycznie miał on miejsce. W tym celu konieczne jest zebranie dokumentacji związanej z leczeniem z placówek medycznych. Zalicza się do niej m.in.:
- karta informacyjna pacjetna,
- historię choroby,
- wszelkie wyniki badań przeprowadzonych w trakcie leczenia,
- wyniki obserwacji lekarskich,
- raporty dotyczące zleconych procedur medycznych,
- fachowy opis nieprawidłowej diagnozy lub opinia o nieprawidłowej opiece medycznej.
Kto odpowiada za błąd medyczny?
Co do zasady, odpowiedzialność za błąd medyczny ponosi osoba, która się tego błędu dopuściła. W praktyce jednak bardzo często zdarza się, że osoba ta zatrudniona jest w placówce medycznej (np. w szpitalu lub przychodni) lub błąd był wynikiem działań wielu osób. Wówczas odpowiedzialność ponosi podmiot prowadzący daną placówkę i to do niego powinniśmy kierować nasze roszczenia. W przypadku gdy podmiot ten posiada polisę ubezpieczeniową OC (co jest powszechną praktyką), możemy ubiegać się o rekompensatę bezpośrednio do Towarzystwa Ubezpieczeniowego.
Jak uzyskać rekompensatę?
Każdego roku w Polsce dochodzi do 20-30 tys. błędów lekarskich, jednak zaledwie ok. 2 tys. poszkodowanych decyduje się dochodzić swych roszczeń na drodze sądowej. Wynika to przede wszystkim z braku wiary w wygraną oraz obawy o wysokie koszty sądowe w przypadku porażki. Przyznać w tym miejscu należy, że obawy te są często uzasadnione. To na poszkodowanym ciąży bowiem obowiązek wykazania, że szkoda była zawiniona. Sprawę dodatkowo komplikują dokumenty medyczne, sporządzone przez potencjalnego sprawcę błędu oraz opinie biegłych, czyli kolokwialnie mówiąc - kolegów po fachu.
Biorąc pod uwagę wszelkie powyższe okoliczności, warto w tej sytuacji skorzystać z pomocy fachowców. Kancelaria Proventi przeanalizuje całą dokumentację sprawy, pomoże ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia błędu medycznego oraz szanse powodzenia w procesie sądowym. Nasza wiedza oraz doświadczenie w dochodzeniu roszczeń z tytułu błędu lekarskiego maksymalizują szanse na uzyskanie korzystnej rekompensaty oraz oszczędzają mnóstwo czasu i nerwów poszkodowanym. Zapraszamy do współpracy!